Pri dlhodobých chronických zdravotných problémoch odporúčame naším klientom pozrieť sa, ako to vyzerá s pomerom omega-3 a omega-6 mastných kyselín v ich tele. Dostávame tak ďalšiu dôležitú informáciu, ktorá pomáha posunúť regeneráciu na vyššiu úroveň.
Nakoľko na slovenskom trhu je dostupných viacero možností otestovania hodnôt mastných kyselín s rôznymi doplnkovými informáciami, pre našich klientov ponúkame poradenstvo zamerané na doporučenie správneho typu testu na základe ich zdravotného stavu. Klient má tak istotu, že si vybral správny test a nekúpil napríklad zbytočne predraženú verziu, ktorá mu nemusí poskytnúť správne výstupy.
A prečo je vlastne pomer omega mastných kyselín tak dôležitý?
Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny ovplyvňujú mnohé životne dôležité telesné funkcie. Poskytujú telu živiny, ktoré rozvíjajú a chránia bunky. Pomáhajú znížiť hladinu zlého LDL cholesterolu v krvi, ktorého vysoké hodnoty sú rizikové pre rozvoj ochorení srdca, ciev a mozgu. Ich príjem potrebujú aj naše oči – chránia ich pred degeneráciou makuly. Mnohé epidemiologické štúdie a klinické testovania ukázali vplyv príjmu omega-3 mastných kyselín na rôzne ochorenia ako sú srdcovo-cievne choroby, rakovina, astma, reumatoidná artritída, osteoporóza a ďalšie.
Vedeli ste? Liečba omega-3 polynenasýtenými mastnými kyselinami môže podľa výsledkov klinických štúdií pomôcť znížiť symptómy u pacientov s klinickou úzkosťou.
Omega-6 a omega-3 však nemajú rovnakú funkciu!
Omega-6 mastné kyseliny sú označované ako PREzápalové a ich nadbytok môže spôsobovať problémy a to aj vo forme chronických zápalov. Samozrejme, určitá forma zápalu je v tele nevyhnutná. Pomáha chrániť vaše telo, je to také brnenie pred infekciou a zranením, ale keď už je ho moc, tak môže spôsobiť vážne poškodenie a prispieť k ochoreniam, alebo sa z nej stane chronický zápal. Chronický zápal je jednou z hlavných príčin najzávažnejších moderných ochorení, vrátane ochorení srdca, metabolického syndrómu, cukrovky, artritídy, Alzheimera a mnohých typov rakoviny. (2)
Nadbytok omega-6 má za následok:
Zlá priepustnosť a vstrebatelnosť hormónov a živín: kyslík, glukóza, vitamíny, minerály
Nedostatočná látková výmena na bunkovej úrovni.
Zlá detoxikácia.
Protizápalové prostredie v bunkách.
Problémy pri učení.
Výkyvy nálad.
Zhoršená pamäť.
Omega-3 mastné kyseliny sú označované ako PROTIzápalové.
Podieľajú sa na:
podpora správnej funkcie mozgu
protizápalový efekt
antibakteriálny efekt
posilnenie imunity
zniženie zrážanlivosti krvi a i.